Robi Hlupič je svojo strast do Volkswagna razvil z modelom Hrošč, nato pa je logično sledil korak naprej k Buliju. Danes je lastnik dveh različic Bullija. “T2AB naredi posebnega njegova kultna linija, elegantne oblike in preprostost tehnologije. T3 Multivan pa je že precej bolj dovršen, a še vedno diha nostalgijo,” razloži Robi. Po njegovem mnenju je prav model T3 zadnji, ki nosi resnično kultni status Bullija. Kasnejši modeli so po njegovem mnenju naprednejši, a bolj odraz tehnološkega časa kot ikonične preprostosti.

Potovanja kot življenjski slog

Za Robija Bulli ni le vozilo, ampak avtodom, kamper in sopotnik. Ko le čas in finance dopuščajo, se s prijatelji in hčerko vsako leto poda na daljše potovanje. “O doživetjih bi lahko napisal knjigo – enostavno jih je preveč. Najlepši spomini nastanejo prav na poti,” pove.

Njegove poti so ga popeljale skozi praktično celoten Balkan in sosednje države, načrti pa segajo še dlje: proti Turčiji in Aziji, na sever do Nordkappa, pa na zahod v Španijo in Francijo. Zadnja leta večinoma potujejo z modelom T3, ki je postal nepogrešljiv del Robijevih  dogodivščin z družino in prijatelji. 

Po Balkanskih razpotjih

Med številnimi pustolovščinami izstopa leto 2022, ko so se s T3 podali na Balkan Off-Road. Pot jih je vodila od čarobnih slapov v Rastokah, mimo ostankov JNA letališča pri Žejavi, skozi Bosno do Štrbačkega buka in Livanjske planote. Najbolj se je v spomin vtisnilo Prokoško jezero in vas Lukomir na 1.495 metrih nadmorske višine. “Ko se z več kot 30 let starim kombijem prebiješ po makadamu vse do planote, se zaveš, da gre za pravi mali dosežek,” pravi Robi.

Med drugim so si ogledali tudi Mostar, Sarajevo in raznoliko bosansko pokrajino, ki kar kliče k raziskovanju.

Popotovanje v deželo herojev in mitov

Naslednje leto so se podali še južneje po Balkanskem polotoku, v Grčijo. Od Meteore in mističnih Delfov, do živahnih Aten in Korintskega prekopa. Najdlje so ostali na otoku Lefkada, kjer je vožnja po ozkih in vijugastih cestah ponudila svojevrstno preizkušnjo. “A ko zvečer parkiraš ob morju in spiš pod zvezdami, veš, da se je splačalo,” pravi Robi.

Pot čez slikovite Dolomite 

Letošnje leto jih je avantura pričakala bližje domu. Odločili so se obiskati italijanske Dolomite. Pot jih je vodila čez slikovite prelaze Passo Falzarego, Sella, Giau, Tre Croci in številne druge. “Vozili smo čez prelaze na 2400 metrih nadmorske višine za Bulija prava mala epopeja”, pravi Robi. Skozi smučarski središči Cortina d’Ampezzo in Alta Badia pa jih je spremljala prelepa gorska panorama, v teh razgledih pa so lahko uživali vse do Trbiža in Bovca, ko so se vračali domov. 

Hotel pod zvezdami

Robi prisega na svobodo in preprostost potovanj. “Ni boljšega hotela kot hotel pod zvezdami v objemu narave, bodisi v planinah ali ob morju,” pove. Najraje kampira v urejenih kampih, včasih tudi na divje, a vedno spoštljivo do narave in lokalnih pravil. Hrano išče v malih gostilnah, na tržnicah ali pri domačinih, kjer se skriva največ prave avtentičnosti.

Robi je s svojima Bulijema prevozil že na tisoče kilometrov, a sanje ostajajo velike. Poti, ki jih imajo v planu zajemajo destinacije vse od juga Turčije in naprej proti Aziji, na sever do Nordkappa, pa tudi Španija, Francija. Vse te pa bodo zagotovo polne novih zgodb. In čeprav tehnologija starih vozil zahteva več potrpežljivosti, prav v tem tiči čar: “Na teh potovanjih so se nam zgodili številni zanimivi pripetljaji in dosežki z našimi vozili. Vozili smo se skozi najožje ulice, prečkali razne mostove in celo dosegli vrhove gora. Glede na to, da so naša vozila stara krepko čez 30 let, temu ustreza tudi tehnologija, ki je precej preprosta. Zato je vsak tak podvig še toliko bolj poseben.”

Njegova zgodba lepo povzema bistvo letošnje obeležitve 75 let Bullija: ni pomembno, kam pelje pot, temveč kdo je ob tebi in kako nepozabna so doživetja.

Še več zgodbam lahko prisluhnete v videu, ki smo ga posneli letos avgusta na srečanju zračno hlajenih starodobnikov znamke Volkswagen v Lescah. 

DELI